OTP Alapkezelő

Így űztük el proaktív kommunikációval a fekete hattyút az OTP Alapkezelővel

Egy hűvös csütörtökön reggel meglátogatta a fekete hattyú az OTP Alapkezelőt, és több milliárd forintnyi befektetés sorsa lett bizonytalan. Azonban a gyors, transzparens és határozott kommunikációnak köszönhetően a hazai piac egyik legnagyobb szereplője megerősödve jött ki a válságból.

A kihívás

2015. január 15-én a piaci várakozásokkal és a korábbi közleményekkel ellentétben a Svájci Szövetségi Bank elengedte a svájci frank 1,20-as euró árfolyamküszöbét.

Ennek eredményeként a svájci frank perceken belül 30 százalékkal erősödött az euróval szemben, miközben a HU pénznem, a forint jelentősen gyengült. A világ devizapiacain órákra leállt a kereskedés, a megbízásokat nem hajtották végre, vagy kiszámíthatatlan árfolyamon teljesítették.  A hazai piac egyik legnépszerűbb abszolút hozamú alapja, az OTP Supra Származtatott Alap jelentős EURCHF longot tartott, így a svájci frank erősödése következtében az alap árfolyama azonnal több mint 18 százalékkal csökkent, ami az előző két évben elért hozamnak felelt meg. Ez az egyik legnagyobb hazai kitettség volt a svájci frank árfolyamának. Az OTP Supra Származtatott Alap 115 milliárd forintos kezelt vagyonával a hazai piac legnagyobb abszolút hozamú alapja, az OTP Alapkezelő egyik vezető terméke volt.

Ezt tettük

Célunk az volt, hogy megakadályozzuk az Alapból történő pánikszerű tőkekivonásokat; valamint megőrizni az ügyfelek és az intézményi forgalmazó partnerek bizalmát, hogy ne kezdjék el más pénzintézetek termékeit kínálni ügyfeleiknek. A kommunikációs stratégia és megközelítés tervezésében az OTP Bank számára tervezett válságkommunikációs rendszerre támaszkodtunk.

Egy bátor, poraktív és gyors lépés eredményeként sikerült megakadályozni a tőkekivonásokat az Alapból, és megőrizni az OTP Alapkezelő jó hírnevét is. A tények alapján olyan megközelítést választottunk, amely már szóhasználatában is csökkenti a pánikot:

• Nem veszteségről, hanem árfolyamcsökkenésről beszéltünk.

• Jeleztük, hogy hasonló mértékű árfolyamcsökkenés már korábban is előfordult az alap történetében, magas kockázatú származtatott alapok esetében ugyanis ez időnként elkerülhetetlen., Viszont az eddigiekben mindig sikerült az árfolyamcsökkenéseket ledolgozni, az alap teljesítményét újból pozitívba fordítani, ezért nem szabad most kivenni a pénzt.

• Áldozat-szerepben mutattuk meg az Alapkezelőt, mivel a helyzetet a Svájci Jegybank olyan, előzetes kommunikációjával teljesen szembemenő döntése idézte elő, amelyre az OTP Alapkezelőnek nem volt ráhatása

A gyors proaktív kommunikáció mellett döntöttünk, hogy a média minél hamarabb a fenti szempontokat használja.

1. Ezért az álláspontunkat rendkívüli hírlevélben minden érintett forgalmazónak elküldtük az eset kipattanásának napján, valamint a befektetők tájékoztatása érdekében közzétettük az Alapkezelő honlapján;

2. Kulcs újságíróknak holding statement-et küldtünk, amiben pontosan leírtuk az árfolyamcsökkenés mértékét és az üzeneteinket;

3. A forgalmazó partnereket a következő néhány napban személyesen járta végig az Alapkezelő csapata.

Eredmények

Az érintett piaci szereplők közül elsőként és egyedüliként az OTP Alapkezelő vállalta az issue proaktív és transzparens kommunikációját. A média így a plusz információkkal együtt az üzeneteinket és szóhasználatunkat is átvette tudósításaiban. Sőt az OTP Alapkezelő kapcsán több médium is pozitív példaként említette, hogy azonnal tájékoztatták a befektetőiket. Az OTP Supra Alappal kapcsolatos negatív megjelenések a jegybanki döntést követő két napon belül befejeződtek. Az első ijedtséget követően az intézményi és lakossági befektetők is megnyugodtak, az OTP Alapkezelő nem tapasztalt rendkívüli tőkekivonást. A várakozásoknak megfelelően az Alap árfolyamértéke 2-3 éven beül rendeződött.

Legyél te is a törzsvendégünk!
Lépj velünk kapcsolatba!
City of Budapest
Lépj velünk kapcsolatba!